Категория: Статьи главная
Печать

 

В нашій державі будь-яка угода з нерухомістю пов’язана з певними ризиками. Договір купівлі-продажу квартири може бути визнано недійсним, наприклад, якщо продавця на момент укладання угоди визнано недієздатним. Тому продавцю повертається його квартира, а покупцю – гроші. В даному випадку покупець може зазнати збитків, якщо в договорі в цілях економії вартість угоди указана нижча, ніж є насправді, продавець може не повернути суму в повному розмірі. Тому, юристи радять в договорі вказувати реальну вартість квартири і нотаріально зафіксовувати факт передачі грошей. Покупець може стати також жертвою шахрайства, придбавши квартиру у псевдо господарів, з фальшивими документами, і втратити всі віддані шахраям гроші.
Відомо, що ріелтори з покупця беруть 3-5% за перевірку документів. Ті ріелтори, для яких важлива репутація дійсно перевірять всі документи, а якщо і недоперевірять, то ніякої відповідальності за угоду при купівлі-продажу нерухомості вони не несуть. Тому всі документи варто перевіряти самостійно.
В першу чергу перевіряємо продавця. Щоб переконатися, що це дійсно та людина, дивимося паспорт. Продавець, являючись власником квартири, може бути не прописаний в ній, наприклад , бо має у своїй власності ще декілька об’єктів нерухомості, якщо ж прописаний, то  перевіряємо відповідну сторінку паспорту.
Якщо в поведінці продавця помічена нехарактерна реакція чи він зловживає алкоголем, варто перевірити, чи не перебуває він на обліку в психоневрологічному та наркологічному диспансерах.  Спілкування з сусідами також допоможе прояснити ситуацію з особистістю самого продавця.
По-друге, перевіряємо документи на право власності: свідоцтво про право власності на квартиру, договір купівлі-продажу, свідоцтво про право на спадщину, акт про приватизацію. Ні в якому разі не треба мати справу з копіями документів, навіть нотаріально завіреними. Всі документі для укладення угоди повинні пред’являтися в оригіналах.
Якщо продавець являється неєдиним власником квартири, то має бути нотаріально завірена згода всіх співвласників. Квартира, куплена в період подружнього життя, являється власність подружжя. Тому має бути нотаріально завірений дозвіл чоловіка/дружини на вчинення такого правочину.
На квартиру, отриману у спадок, можуть претендувати родичі, які нещодавно дізналися про смерть родича. Тому у продавця треба поцікавитись про всіх родичів померлого, які можуть претендувати на спадок. Якщо квартира продається по довіреності, треба вимагати особистої зустрічі з господарем квартири. Угода категорично протипоказана без знайомства з господарем.
По-третє, разом з продавцем йдіть в ЖЕК за довідкою про зареєстрованих в даній квартирі. Там же можна отримати виписку з повною історією реєстрацій в цій квартирі, вияснити, хто там був зареєстрований і з яких причин виписався, де перебуває на даний час. Наприклад, людина могла бути знята з реєстрації, так як перебуває у місцях позбавлення волі. За цей час без її згоди квартиру було приватизовано. Ви купуєте квартиру, а вона через якийсь час повертається і подає позов до суду про порушення своїх прав при приватизації квартири.
По-четверте, подаємо запит до Єдиного реєстру судових рішень, щоб перевірити, чи була квартира раніше предметом судових розглядів і чи нема ризику поновлення справи за нововиявленими обставинами.
По-п’яте, перевіряємо попередні угоди з цією квартирою. Є думка, що якщо останній продаж квартири відбувся більше трьох років, то вона безпечна з точки зору можливості її оскаржити. Хоча і тут існують певні ризики, звичайно, вони нижчі, ніж при «свіжих» угодах. Якщо продавець сам нещодавно придбав дану квартиру, і продає її, то це привід уважно вивчити обставини цієї угоди купівля-продажу.
Можете вимагати у продавця познайомити вас з попереднім власником квартири. Також відвідайте нотаріуса, у якого заключалася угода. Якщо квартира продавалася декілька разів, попросіть нотаріуса допомогти відтворити ланцюжок цих продаж. А взагалі, коли квартира на протязі трьох років декілька разів переходила з рук в руки, то краще з нею не мати справу.

 

Источник: http://квартиры-посуточно.kiev.ua/